Jaký názor máte na sprejery? Nevadí vám, nebo vám při pohledu na jejich výtvory vstávají hrůzou vlasy na hlavě? Jsou sprejeři vandalové, nebo umělci? Máte nápad, jak se s tímto jevem vypořádat?
Na tuto otázku se v redakci sešly desítky různorodých čtenářských ohlasů, ze kterých vyplývá, že většina z vás sprejerům ani trochu nefandí. Některé z dopisů jsme průběžně zveřejnili, dnes si máte možnost přečíst poslední dva názory. Zárověň vyhlašujeme vítěze naší miniankety. Pro ceny si od úterka mohou do redakce přijít Jana Donovská, Martin Proško a Ivo Wiesner.
Sprejerství je vandalismus, není to otázka osobního vkusu, nebo nevkusu, na poškozování cizího majetku pamatuje trestní zákon. Jak sprejera chytit a usvědčit? Jednou postříkanou fasádu zdokumentujete, nabílíte a nainstalujete na čas kameru. Pachatel se vždycky vrací.
Magistrát "posvětil" sprejerství, když alibisticky "otevřel" tzv. Galerii v podchodu u vlakového nádraží. Uvidíme, za jak dlouho po rekonstrukci si sprejeři sami znovu otevřou tu svou galerii v podchodu.
Nenápadité čmáranice školních dětí se dají typově zařadit do několika málo skupin, dá se určit přibližný okruh působiště, jejich cesty městem. Motorika těchto malých vandalů ukazuje na nízký věk, nemají svůj rukopis, pouze napodobují, neumí kreslit.
Problém je také v tom, že těch, kterých se sprejerství týká, to jest školáků, jsou vyloučeni z diskuse. V každé třídě znají svého sprejera. Není třeba, aby se stali práskači, ale v jejich prostředí dělejte ankety, tam se dozvíte zajímavé podněty, které mohou vést k eliminaci vandalismu.
Tvrdím, že sprejerství je umění pokud se dělá dobře jednoduše proto, že vyjadřuje emoce. Co s tím? Ať magistrát vyhradí volné plochy pro sprejery a jednou za měsíc vyhlásí 3 nejlepší výtvory a odmění je. Tři vítězné výtvory zůstanou do dalšího měsíce, ostatní plochy budou přetřeny a připraveny pro nové výtvory následujícího měsíce... Základem je pozitivní motivace. Nemusíme pořád opakovat stejné chyby a potírat problémy represí.