??.??.2004 / Českobudějovické listy

Boj s graffiti je bez občanů těžký

České Budějovice - Tři akce městských strážníků v první polovině března, jež vedly k dopadení deseti sprejerů, nezanechaly v příslušnících graffiti scény přílišný dojem.

Podle dotázaných sprejerů, kteří se graffiti věnují již delší dobu, se jednalo spíše o začátečníky. "Většina dopadení mohly být pokusy lidí, kteří zatím nemají jasno v tom, jaké činnosti se budou věnovat," domnívá se jeden ze sprejerů. U velké části mladých sprejerů totiž okouzlení graffiti časem opadne, a hlavní podíl na jeho produkci tak má ve městě skupina několika málo lidí, většinou již starších, kolem dvaceti let - zkušenějších a také opatrnějších.

Strážníkům boj se sprejery ztěžuje skutečnost, že vytvoření graffiti trvá krátkou chvilku, řádově v desítkách sekund až minut, jedná-li se pouze o značku - tag - tak pouze sekund. Policisté jsou navíc na dálku snadno rozeznatelní ve svých uniformách a jsou tak oproti sprejérům ve značné nevýhodě. "Děláme, co můžeme," řekl včera ředitel městské policie Zdeněk Fremr. "Ale citelně postrádáme spolupráci s občany," dodal. Právě včasné upozornění obyvatel města značně zvyšuje pravděpodobnost dopadení sprejera strážníky, než jeho náhodné přistižení při hlídce.

Milan Brabec